Öneriler

Filtre Kahve Makinesi Nasıl Kullanılır?

Çağımızın yoğun çalışma temposunda kahvesiz bir gün geçirmek neredeyse imkânsız. Gün içerisinde vücudumuz efor sarf edip bitkin ve artık daha fazla çalışamaz bir hale geldiğinde bu duruma çözüm olarak aklımıza ilk gelen şeylerden biri filtre kahve içmek. 

Özellikle iş yerlerinde sık sık içtiğimiz filtre kahve, çalışma ortamlarının vazgeçilmez bir parçası. Ancak ekonominin gittikçe daha da kötüleştiği bugünlerde her gün filtre kahve satın almak yerine filtre kahve makinesini kullanarak çok daha ekonomik bir yol tercih edebilirsin. Hem daha az zamanını alacak hem de işini çok daha kolaylaştıracak filtre kahve makinesi sayesinde konforunu arttırabilir ve rahat bir gün geçirebilirsin. 

Peki filtre kahve makinesinin nasıl kullanıldığını biliyor musun?

Eğer filtre kahve makinesi kullanımı hakkında bir bilgin yoksa endişelenmene gerek yok. Bu yazımızda filtre kahve makinesinin ne işe yaradığını, filtre kahve makinesi ile neler yapıldığını, filtre kahve makinesinin kullanımını bütün detayları ile sana aktaracağız. Eğer filtre kahve makinesi satın almak istiyorsan yapman gereken her şey burada yazılı!

Filtre Kahve Makinesi Ne İşe Yarar?

Hem evde hem de ofiste kolayca kullanabileceğin filtre kahve makinesi seni her gün filtre kahve almaktan kurtarmak ile birlikte kolay çalışma yöntemi ile sana zahmet vermez. 

Enerjin bittiğinde, kendini yorgun ve uykulu hissettiğinde ancak güne devam etmen gerektiğinde yardımına koşacak filtre kahve makinesi sayesinde çok daha enerjik bir gün geçirebilirsin. 

Geçmişten günümüze birçok farklı filtre kahve makinesi çeşitleri çıkmıştır. French Press, Moka Pot ve V60 gibi farklı birbirinden farklı yöntemler ile çalışan filtre kahve makineleri olsa da günümüzde en çok kullanılan filtre kahve makinesi elektrik ile çalışan, kahve sürahisi, filtreleme ve su haznesinden oluşan basit ve kullanışlı modern makinelerdir. 

Bir filtre kahve makinesi sayesinde öğütülmüş kahvenin suyu yavaşça filtreleme bölümünden çıkıp filtre kahvesinin sürahi bölümüne aktarılır ve tortusuz güzel bir kahve hazır olur. Bu basit işlem sayesinde ağza parçacık gelmeden istenildiği kadar kahve içilebilir. 

Filtre Kahve Makinesi ile Neler Yapılır?

Filtre kahve makinesi ile genellikle sade kahve yapılsa da filtre kahve makinesinin çeşidine ve özelliklerine göre seçenekler artabilir. Aynı zamanda istediğin öğütülmüş kahveyi kullanarak farklı tatlar deneyebilirsin. 

Günümüzün modern filtre kahve makineleri manuel, yarı otomatik ve tam otomatik olarak üçe ayrılıyor. Her filtre kahve makinesinin kendine has kullanış biçimi ve farklı özellikleri bulunmakta. 

Filtre kahve makinesi önerileri kişinin ne isteğine göre değişiyor. 

Tam otomatik bir filtre kahve makinesi satın aldığında öğütülmüş bir kahve seçmen gerekiyor. Bazı kahve tutkunları öğütülmüş kahvelerin her seferinde aynı tadı verdiğini düşündüğü için otomatik filtre kahve makinesini tercih etmiyor. Ancak bazı kahve tutkunları da eğer seveceği bir öğütülmüş kahve bulduysa otomatik filtre kahve makinelerinin çok daha kullanışlı olduğunu düşünüyor. 

Tam otomatik bir filtre kahve makinesi ile istersen sade kahve istersen de sütlü kahve yapabilirsin. Eğer zahmete girmek istemiyorsan tam otomatik bir filtre kahve makinesi ihtiyacın olan ürün olabilir. 

Ancak yapacağın kahvenin ne kadar öğütüldüğünü kendin görmek istiyorsan manuel veya yarı otomatik bir filtre kahve makinesi alabilirsin. Bu seçenek biraz daha zahmetli olacaktır çünkü iki iş birden yapmak ve iki makine kullanmak gerekir. Eğer ayrı bir kahve öğütücü makinen varsa kahvenin ayarını kendin ayarlayabilir, istersen koyu istersen de açık bir kahve yapabilirsin. 

Yine de özellikle ofiste çalışıyorsan veya gün içerisinde zamanın kısıtlıysa otomatik filtre kahve makinesi seçmen çok daha kullanışlı olacaktır. Ayrıca kendi damak tadına göre öğütülmüş bir kahve seçersen ortada lezzet adına bir problem de kalmaz. 

Adım Adım Filtre Kahve Makinesi Kullanımı

Evinde veya ofisinde fazla yer kaplamadan tutabileceğin filtre kahve makinesinin kullanımı da aslında çok kolay. 

Çoğu kişinin kullandığı tam otomatik filtre kahve makinesi, birkaç işlem ile kolayca çalışır ve sana zahmet vermez. Zaten kendi tercihin olan öğütülmüş bir kahve kullanacağın için ek olarak kahve öğütücüsüne ihtiyaç duymayacaksın ve her seferinde aynı tatta ve hoşuna giden kahveler yapmak oldukça kolay olacak. 

Birkaç basit adımı uygulayarak kusursuz bir filtre kahve yapabilirsin. 

Filtre Kahve Makinesinin Su Haznesini Doldurun

İlk uygulaman gereken adım filtre kahve makinesinin su haznesini doldurmak. Çoğu kişi filtre kahve makinesinin su haznesini doldururken musluk suyu kullansa da içme suyu tercih etmek hem lezzet açısından hem de kireçli suyun filtre kahve makinesinin yüzeyini ilerleyen tarihlerde bozma ihtimalinden dolayı çok daha akıllı bir tercih olacaktır. Ancak yanında yeterli içme suyu bulunmuyorsa musluk suyuna başvurabilirsin. 

Kahve Filtresini Makineye Yerleştirin

Bir sonraki adım ise kahve filtresini makineye yerleştirmek olmalı. Bu iş ilk başta biraz zor gibi görünse de aslında oldukça basittir. Eğer gün içerisinde filtre kahve makinesini birden fazla kullanacaksan tek kullanımlık kağıt filtreler kullanışsız ve masraflı olacaktır. Bu yüzden birkaç kullanımlık plastik filtreler veya metal filtreler tercih ederek tasarruf edebilirsin. Ancak unutulmamalıdır ki metal filtrelerin düzenli olarak detaylı bir biçimde temizlenmesi gerekir. Eğer temizlenmezse daha sonra metal filtreden mikrop kapma ihtimalin oldukça yüksektir.  

Kahveyi Filtre Kahve Makinesine Yerleştirin

Klasik filtre kahve makinelerinin içinde kendisine ait bir kahve öğütücü yoktur. Bu tarz makineler hem daha masraflı hem de daha detay içeren kahve makineleridir. Bunun için öğütülmüş kahve satın almak her zaman daha mantıklıdır. 

Ancak hazır öğütülmüş kahve sevmiyorsan ve iki iş yapmak senin için sıkıntı değilse bir kahve öğütücü makinesi satın alarak kahveni istediğin gibi öğütebilirsin. Eğer zaman senin için kısıtlıysa kahveni önceden öğütüp daha sonrası için saklaman da mümkün. Bu durumda hem işini kolaylaştırmış hem de daha az zaman harcamış olacaksın. 

Filtre Kahve Makinesinin Zamanlamasını Ayarlayın

Uygulaman gereken son adım filtre kahve makinesinin zamanlamasını ayarlamak. Eğer evde uyandığın sırada kahven hazır olsun istiyorsan bunu önceden ayarlayabilirsin veya ofis saatlerinde işin sırasında aynı zamanda kahve filtre makinesinin çalışmasını istiyorsan da makinenin zamanlayıcısını kullanarak hangi saatte kahvenin hazır olması gerektiğini seçebilirsin. 

Aradığın Filtre Kahve Makinesini Amerikadaniste!

Filtre kahve makinesi sayesinde hem kendine hem de etrafındakilere fazla efor harcamadan lezzetli kahveler yapabilirsin. Senin için hazırladığımız filtre kahve makinesi rehberi sayesinde artık hangi tür kahve makinesi alman gerektiğini, filtre kahve makinesini nasıl çalıştıracağını, içme suyunun musluk suyundan çok daha iyi olduğunu ve eğer metal filtre kullanıyorsan düzenli olarak onu temizlemen gerektiğini biliyorsun. 

Bu gerekli bilgiler her ne kadar uğraştırıcı gibi görünse de filtre kahve makineleri hem kullanımı hem de bakımı konusunda oldukça rahatlar. 

Peki, seni her gün bir cafe önünde sıraya girip veya ofisinde herkesin kullandığı filtre kahve makinesini kullanmaktan kurtaracak kendine ait filtre kahve makinesini satın almaya hazır mısın? Eğer hazırsan Amerikadaniste ile birbirinden güzel filtre kahve makinelerini bütçene, kahve makinesini kullanım biçimine ve istediğin özelliklere göre seçebilirsin!

You Might Also Like...

No Comments

    Leave a Reply